W 1992 roku, kiedy grupa Fosforom – ważny chilijski holding – przejął kontrolę nad Vina Tarapaca została podjęta decyzja o wprowadzeniu ambitnego programu zdobycia zagranicznych rynków zbytu, bazując na prestiżu z rynku krajowego oraz stuletniej tradycji. Wtedy to winiarnia Vina Tarapaca zakupiła 2600 hektarów ziemi w dolinie Maipo, z czego 600 hektarów jest nawadniane przez rzekę Maipo. Wraz z zakupem nowych terenów główny cel programu – możliwość zaoferowania klientom większej ilości wina produkowanego przez Vina Tarapaca – został osiągnięty.

Będąc jedną z największych winiarni na rynku chilijskim ( drugi co do wielkości producent win w Chile), Vina Tarapaca Ex Zavala stała się obecnie jednym z największych eksporterów docierając do ponad 50 krajów.

Winiarnia Vina Tarapaca Ex Zavala jest usytuowana w samym centrum doliny Maipo, najznakomitszym regionie do produkcji wina w Chile.Dzięki położeniu nad rzeka Maipo oraz otoczeniu przez Andy wytworzył się w tym miejscu idealny mikroklimat do produkcji wina. Ziemia jest nawadniana poprzez topniejący śnieg spływający z Andów. Ten element razem z warunkami klimatycznymi doliny Maipo, zróżnicowaniem w poszczególnych porach roku ( deszczowe zimy oraz duża amplituda temperatur między dniem a nocą latem ) powodują, że wina produkowane przez Vina Tarapaca Ex Zavala są rzeczywiście wyjątkowe